DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü – Koray Varol Akademi Okulları İşbirliği

Merhaba,

1985 yılında kurduğum DBE Davranış Bilimleri Enstitüsünde çocuklara, yetişkinlere, ailelere ve organizasyonlara psikolojik hizmetler ve eğitimler vermek amacıyla çalışmalarıma devam ediyorum.

Türkiye’de eğitim konusu her zaman büyük önem taşıdı. Ben de yıllardan beri biriktirdiğim tecrübelerimi hep bu alanda kullanmayı arzuladım. Sonunda bu hayalim gerçekleşti, yolumuz matematik öğretmeni Koray Varol ile kesişti. Kurduğu Koray Varol Akademi Okulları, 2019 yılında Anaokulu, İlkokul ve Ortaokul kademelerinde eğitim vermeye hazırlanıyor.

Koray Varol Akademi Okullarında, eğitimde bilinen kurguları kırmak, yeni perspektifler geliştirmek üzere yeni bir eğitim modeli yapılandırdık. Bu eğitim modeli en temelde aşağıdaki unsurları içermektedir.

Yetenekler Belirlenmeli ve Geliştirilmelidir

  • Eğitim sistemi çocukların ve gençlerin doğuştan getirdiği yeteneklerini belirleyebilmelidir. Çünkü yeteneklerle akademik başarı ve meslek ilişkisi arasında çok güçlü bir bağ vardır.
  • Yeni araştırmalar şunu gösteriyor: Beyin ancak 3-15 yaş arasında yeni bir yeteneği geliştirebiliyor. Bu nedenle çocukların çok erken yaşta yeteneklerini belirlemek ileride hangi mesleği benimseyeceklerini görmemize olanak tanıyor.  

Çözüm Odaklı İletişim Kültürü Oluşturmak

  • Çocukların yetenek gelişiminin yanı sıra yaşamlarında “olumlu döngülere” de ihtiyaçları vardır. Bunu çocukların karşılaştıkları sorunlar karşısında “suçlama savunma” döngüsü yerine “olumlu döngüler” oluşturarak sağlayacağız.
  • Bu model, doğal olarak çocukları, ebeveynleri, öğretmenleri ve uzmanları tümüyle kapsayacaktır. 
  • Dikkat edilirse Koray Varol Akademi hem kişisel hem ailecek bir “gelişim merkezi” olarak çalışacaktır.

Bilgi Üretmeyi Öğrenmek

  • Bir okul temelde “öğrenim merkezidir”. Koray Varol Akademi Okullarında çocuklar bilgileri ezberlemek için değil “üretmek” için kullanırlar. Yani doğru soruları sorma, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, yeni perspektifler geliştirme bir düşünme ve yaşam biçimi haline getirilir. 

Eğer sizin veya bir yakınınızın eğitim çağında bir çocuğu varsa ve uygulayacağımız yeni eğitim modeli hakkında bilgi almayı arzu ederseniz, merak ettiğiniz her konuda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Saygılarımla,

Emre Konuk
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurucusu